Poohlédnutí za rokem 2018

V roce 2018 jsme oslavili 5. narozeniny a zkusili jsme poprvé v rámci coworkingu nové aktivity. Tento článek bude takovým shrnutím roku 2018, kde všechny podstatné milníky shrnu.

Plány a nový web

Na začátku roku jsme předělali web, je více vzdušnější, nový zájemce se z něj dozví více informace a nově funguje na WordPressu. Předtím byl pouze statický.

S Martinem jsme naplánovali nové pravidelné akce, od kterých jsme očekávali, že se kolínská komunita více sblíží. Zároveň tyto akce nebudou moc náročné na přípravu, takže nebude nutné vynaložit předem mnoho času. Využili jsme pravidelné události na Facebooku, které postupně nahradili hromadné konverzace na Facebooku.

V roce 2018 jsme začali nabízet k pronájmu zasedačku pro cca 12-14 lidí, která ale nenašla využití a neshledala se ani se zájmem členů k tomu, aby ji využívali. Proto od roku 2019 bude možnost pronájmu zasedačky zrušena.

Zjistili jsme, že nám nefungují pevné tarify. Bylo docela zajímavým zjištěním, že v roce 2017 neměl nikdo z členů žádný z námi vytvořených tarifů. Proto jsme tarify pro rok 2018 zrušili a každý člen má tarif individuální. Nebráníme se jednorázovému využití coworkingu a ani stálému členství.

Členové v roce 2018

V roce měl CoworkingKolin celkem 15 členů. Některé zájemce jsme odmítli, především šlo o realitní makléře a finanční poradce, kteří chtěli coworking využívat pro setkávání s klienty a k častému telefonování. O pronájem zasedačky nejevili příliš zájem. Otočilo se u nás mnoho profesí, nejčastěji u nás pracovali programátoři a on-line marketéři. Potom to byli hlavně copywriteři, grafici, projektový manažeři, překladatel a mzdová účetní.

Pravidelné networkingové akce

Tohle byla oproti předchozímu roku největší změna. Nejen pro členy jsme dali dohromady několik akcí, které jsme pravidelně opakovali. Připojili se k nám i další lidé z komunity, kteří dříve navštěvovali naše přednášky nebo úplně noví lidé, které oslovila hlavně propagace na Facebooku nebo je přivedl někdo ze stálých členů.

Nejúspěšnější byly středeční obědy, na kterých se otočilo 20 různých lidí. Nejvíce se najednou potkalo 10 lidí, málokdy jsme dávali rezervačku, ale měli jsme štěstí, že jsme nikdy podnik kvůli nedostatku místa měnit nemuseli. Vystřídali jsme 16 restaurací a proběhlo celkem 44 obědů. Na dva obědy jsme se vydali i do Kutné Hory.

Abychom pořád neseděli u počítačů a podporovali členy k pohybu, vymysleli jsme několik sportovních aktivit. Přes léto byl nejúspěšnější beach volejbal, kde se nás většinou sešlo alespoň 6. O discgolf na ostrově a minigolf byl zájem menší a zašli jsme jen párkrát. V zimních měsících je hodně oblíbené plavání, kde postupně zvyšujeme laťku a už nám povedlo uplavat během hodiny i 60 bazénů.

Občas se nám povedlo zajít v úterý večer na pivo a v létě jsme na zahradě u coworkingu dělali grilovačku s přednáškami, kde bylo 15 lidí a 4 děti.

Větší přednášky pro širokou veřejnost jsme trochu utlumili, ale chtěli bychom se k nim znovu vrátit. Větší smysl nám od půlky roku dávaly komornější akce, které byly zaměřeny na hlubší debaty. Možná i proto vznikla v rámci coworkingu první mastermindová skupina, která má teď 6 členů a občas přizveme i nějakého hosta, pokud někdo ze stálých členů nemůže. Potkáváme se jednou za čtrnáct dní a snažíme si navzájem pomoci s všelijakými problémy v podnikání.

Společně jsme se vydali i na nějaké akce mimo Kolín. Bylo to několik akcí v Havlíčkově Brodě, které se konaly v našem spřáteleném coworkingu Hubbr. Největší akce, kam jsme společně vyrazili a kterou dali do kupy naši kamarádi z firmy Redbit byl Ostravský Barcamp.

Sociální sítě a zmínky

Náš Facebook a ani Twitter nebyl v roce 2018 moc aktivní, ale asi to úplně nevadilo. Vystačili jsme si s pravidelnými událostmi a občas jsme vypublikovali nějakou informaci pro členy i veřejnost.

Přijal jsem pozvání k rozhovoru pro server MladýPodnikatel.cz, kde jsme se bavili i o našem coworkingu. Pokud jste nepostřehli, když jsme rozhovor sdíleli na sociálních sítích, můžete si ho pustit tady.

Pomáhali jsme s prvním kolínským barcampem

V sobotu 12. května 2018 byl v Kolíně první barcamp. Pomáhali jsme s organizací a s moderováním sálů. Přečíst si můžete samostatný report věnovaný jen kolínskému barcampu. V roce se plánuje druhý ročník, už je znám i datum – 11. května 2019 a také je vytvořená událost na Facebooku.

Podporujeme drobné farmáře

V coworkingu jsme vytvořili nákupní skupinu na Scuku. Vytvořili jsme 5 společných nákupů v rámci kterých nejen naši členové ale i lidé z okolí mohli objednávat kvalitní farmářské výrobky. Chceme se tímto dostat ke kvalitnějším potravinám a podporovat drobnější farmáře. Většinou objednáváme od 44 farmářů a na výběr je přes 2 300 produktů. Stačí, když si na Scuku objednáte co chcete a pak si výrobky přijdete vyzvednout do coworkingu. Pokud vás farmářské produkty zajímají, můžete se přidat k nám do skupiny.

Založení spolku

Coworking v Kolíně jsme provozovali jako sdružení fyzických osob. Vzhledem k tomu, že si nikdy na sebe s příspěvky od členů nevidělal a vždy jsme jej museli dotovat, rozhodli jsme se, že založíme spolek, který bude coworkingové centrum nově od ledna 2019 provozovat. Spolek se jmenuje KoShare, z.s. a možná tento spolek v roce 2019 uvidíte i v rámci jiných aktivit v Kolíně.

Bez vás by to nešlo

Vytváříme v Kolíně komunitu lidí s podobnými zájmy. Moc nás to baví a jsme rádi, že jsme dokázali v Kolíně objevit tak skvělé lidi, které spojuje nejen práce.

Moc děkujeme všem členům a také všem lidem, kteří přišli na nějakou naši akci, kterou jsme v Kolíně pořádali. Bez Vás bychom neměli motivaci všechny tyto aktivity dělat.

Pokud se chcete do naší komunity přidat, budeme moc rádi, pouze vyplňte tento formulář.

Těšíme se na setkání v roce 2019.

Napsáno 31. 12. 2018 | Autor: Jiří Krejčík