Zjednodušte si začátek podnikání, připojte se do komunity

Tento článek bude pro všechny studenty, zaměstnance, nezaměstnané a také třeba i matky na mateřské dovolené, které přemýšlejí, jak začít s podnikáním. Koncem měsíce, konkrétně 22. října 2014, jsem byl na úřadu práce v Kolíně. Byla to vůbec moje první návštěva a šel jsem tam ze zajímavosti, abych se dozvěděl, jak to tam funguje, s čím vším pomáhá apod. Navštívil jsem přednášku na téma “Poradenské aktivity na ÚP a možnosti čerpání prostředků z APZ”, která byla v rámci týdne vzdělávání dospělých.

 

Sám podnikám od roku 2010 a mé začátky byly při studiu. Předtím jsem se už 2 roky sám vzdělával a mohl jsem v začátcích podnikání uplatnit nemalé zkušenosti. Na rozjezd jsem nepotřeboval žádné peníze, pouze počítač a Internet, a to všechno jsem měl. První vydělané peníze jsem utratil za další vzdělání. A co můžete udělat pro nastartování svého podnikání lépe než já?

  1. Navštivte úřad práce a požádejte o příspěvek
 
Na úřadu práce jsem se dozvěděl, že je možné získat příspěvěk pro zahájení podnikání. Pro získání příspěvku musíte předložit podnikatelský záměr a jeho výše se bude s největší pravděpodobností pohybovat okolo 10 000 Kč. Z kolínského úřadu práce mám i interní informace, že nejvyšší příspěvek byl v Kolíně přiznán v částce okolo 60 000 Kč.
  1. Připojte se do komunity
 
U nás v Kolíně jsme založili coworkingové centrum a pravidelně pořádáme akce pro širokou veřejnost. Zrovna další naše přednáška bude na téma “Obsahový marketing jako nástroj k rozjezdu vlastního byznysu” a přednášet bude Pavel Šenkapoun, který nedávno opustil zaměstnání a začal podnikat na volné noze. Přednáška je tedy ideální přesně pro vás. Pavel vám nejspíš nedá přesný návod, ale alespoň vám může trochu otevřít oči. Choďte mezi podnikatele a bavte se s nimi. Bude vás to stát jenom čas a získáte nemalé zkušenosti.
  1. Nepracujte doma
První rok podnikání jsem pracoval doma (v místnosti, ve které jsem i spal), ve škole na přednáškách, cvičeních a cestou vlakem. Moje efektivita nebyla moc velká, věděl jsem, že to musím nějak řešit. Přišel jsem tedy poprvé jako zákazník do styku s Srealitami a našel jsem naši první kancelář, kterou jsem pronajal. Druhý rok podnikání vypadal již podstatně jinak a práce z kanceláře mne i více bavila. A jaké máte možnosti? Pronajměte si kancelář nebo pracujte z nějakého coworkingu, zkusit můžete třeba ten náš.

  1. Vzdělávejte se
Jen začít podnikat a pracovat nestačí. Musíte se koukat kolem sebe. Vzdělávejte se, navštěvujte konference, čtěte články a knížky. Vyberte si jen to, co vás zajímá. Dnes je k dispozici obrovské množství materiálů, že všechno přečíst nezvládnete. Já jsem si třeba vybral nakladatelství Melvil a Peoplecomm. Knihy skoro jinde nekupuji a všechny je dávám k dispozici členům v CoworkingKolín.cz. Je několik možností jak přijít ke kvalitnímu obsahu zdarma.
  1. Vydržte
Začátky budou těžké. Nejspíš budete pracovat 12 hodin denně včetně víkendů. Pokud si myslíte, že podnikání je o tom, že na začátku budete pracovat jen 4 hodiny denně a stačí to, tak jste nejspíše na omylu. Ano, můžete být výjimkou, ale počítejte s tím, že nebudete. Nevzdávejte to po pár měsících, první výsledky se mohou dostavit až za rok.

Napsat komentář